טבעי באמת או בכאילו?

טבעי באמת או בכאילו?

איך תדעו אם קניתם קוסמטיקה טבעית ובריאה או שעבדו עליכם?  נעבור צעד צעד בדרך לגילוי הרכיבים האמיתיים של מוצרי הקוסמטיקה שלכם. 

1. האם מופיעים חומרים רעילים ברשימת הרכיבים?

רוב החומרים הרעילים משתייכים לשתי קבוצות:    

תוצרי נפט זולים:  פטרולטום, שמן מינרלי, פרפיניום, וזלין וכד'.  תוצרי הנפט אוטמים את העור ולכן כולאים בתוכו רעלים ומעודדים הופעת אקנה ופגעי עור נוספים.  תוצאת לוואי נוספת היא הופעת סדקים בעור, יובש מוגזם והזדקנות העור בטרם עת. בנוסף, תוצרי הנפט עלולים לגרום לאלרגיות ולסרטן. 

חומרים משמרים:  רוב החומרים המשמרים שייכים למשפחת הפראבנים: מתיל פארבן, אתיל פראבן, בוטיל פראבן וכו'. הפרבנים מדכאים את פעילות המיטוכונדריה, האחראית על יצירת האנרגיה בתא, ולכן תאי העור שלנו הופכים לדהויים וחסרי ברק, חסרי גמישות וחיוניות, ובאופן כללי - מזדקנים מוקדם. לעיתים הפראבנים גורמים גם להופעת דרמטיטיס, פריחות, אלרגיות וסרטן.

גם חומרים משמרים נוספים גורמים לתופעות דומות.

2. האם מסתירים מכם חומרים שלא מופיעים ברשימת הרכיבים? 

לפעמים יצרני "הקוסמטיקה הטבעית" שוכחים לרשום שהמוצרים שלהם מכילים חומרים משמרים. במקרה כזה יש כלל פשוט לבדיקה ביתית מהירה של טבעיות הקרם:

קחו כפית מהקרם וערבבו היטב עם כף שמן זית מהמטבח. אם לאחר עירבוב ממושך והמתנה של כמה דקות, השמן צף על הקרם, סימן שהקרם מכיל מים. אם הוא מכיל מים, הוא חייב בהכרח להכיל גם חומרים משמרים, כי גם חיידקים ופטריות אוהבים מים.  (שימו לב שחלק מהחמאות והשמנים צפים אחד על השני בגלל משקל סגולי שונה, אבל זה נראה ומרגיש אחרת משמן שצף על מים).

מידי פעם היצרנים דווקא זוכרים לכתוב שהקרם מכיל מים / ג'ל או רכיב אחר על בסיס מים ואז הם חוסכים לכם את הבדיקה הבייתית.  זוכרים את המשוואה? מים = חומרים משמרים.

אם יש לכם בבית ג'ל אלוורה ירוק או קרם לבנדר סגול, אתם יכולים להיות בטוחים שזאת לא קוסמטיקה טבעית.  ג'ל אלוורה טבעי הוא שקוף ונמצא בתוך עלה ולא בתוך צנצנת. במעבר לצנצנת הוא מתמלא בחומרים משמרים ובצבעים ירוקים, שחלקם מסרטנים.

לסיכום:  קנו רק קוסמטיקה טבעית* באמת, העשוייה משמנים צמחיים, רצוי אורגניים ובכבישה קרה, שאינם מדוללים במים או בתוצרי נפט.

 *חשוב לזכור שלא כל מה שטבעי הוא גם בריא ולא כל כימיקל סינטטי הוא מזיק.  אנו עובדים רק עם השמנים הצמחיים שהוכיחו יעילות ללא תופעות לוואי, לאורך אלפי שנות שימוש.