רכיבים בקוסמטיקה הרגילה

רכיבים בקוסמטיקה הרגילה

חברות הקוסמטיקה המסחריות משווקות את עצמן באמצעות עבודה עם שרשרת משווקים, מה שגורם לפערי תיווך גדולים ומאלץ את החברות להוזיל את עלויות חומרי הגלם, כדי לעמוד בתחרות.

מה שמוזיל משמעותית את עלויות התכשירים הם שני חומרי גלם:

א. המים, המשמשים כממלאי נפח  זולים בקרם. המים לכשעצמם בריאים מאד, אבל לא חודרים לעור ולכן לא יעילים מבחינה קוסמטית.  מכיוון שגם פטריות וחיידקים אוהבים מים, יש צורך להוסיף להם חומרים משמרים, שפוגעים גם בחיידקים וגם בתאי העור שלנו.

ב. תוצרי נפט זולים,  שהחברות המסחריות שמות בתכשירים הקוסמטיים, כדי לתת תחושת שמנוניות לעור, אך למעשה הם גורמים לנזקים ארוכי טווח לעור.

להלן רשימה חלקית של החומרים המשמרים ותוצרי הנפט, המאפשרים ליצרני הקוסמטיקה המסחרית להוזיל עלויות:

methyl paraben -  כל החומרים המשמרים מקבוצת הפרבנים (מתיל / אתיל / בוטיל / פרופיל / איזופרופיל פראבן), מפריעים לפעולת המיטוכונדריה (האחראית ליצירת האנרגיה של התא) ולכן תאי החיידקים שנותרו חסרי אנרגיה, פשוט מתים. בניגוד לחיידקים החד-תאיים, לנו יש הרבה תאים, שלא כולם באים במגע עם החומר המשמר. לכן - אנו לא מתים, אבל חילוף החומרים בעור משתבש, מה שגורם לו לאבד מגמישותו וחיותו ולעיתים אף לפתח תסמיני דרמטיטיס, פריחות ואלרגיות. במקביל, זה גורם לנו לפתח התמכרות מוגזמת לקרמים.

 במחקר של McGrath משנת 2003 נמצא קשר בין שימוש בפארבנים (בעיקר בדאודורנטים) לבין העליה בשכיחות סרטן השד.  מכיוון שתאי הסרטן מפיקים אנרגיה בתהליך גליקוליזה ולא באמצעות המיטוכונדריה, הם יכולים להתרבות ללא הפרעה, גם בנוכחות פראבנים.

פרופסור תום סיפריד מאוניברסיטת בוסטון מצא שפגיעה במיטוכונדריה גורמת לתא להפעיל באופן קבוע את תהליך הגליקוליזה, אשר גורם לעלייה ברמת החומציות של התא ויוצר נזק לגנים בגרעין התא, עד למצב שבו התא הופך לסרטני.

Imidazolidinyl urea ,Quaternium-15, 2-bromo-2 nitropropane-1,3-diol או  DMDM –  אלו חומרים משמרים המצויים בתכשירים הקוסמטיים ומשחררים פורמאלדהיד.  הפורמאלדהיד (פורמלין בשמו הנוסף), עלול לגרום לסרטן, פגמים גנטיים, כאבי פרקים, אלרגיות, דיכאון, כאבי-ראש, כאבים בחזה, תשישות כרונית, סחרחורות, נדודי-שינה, דרמטיטיס ואסתמה.

פנוקסיתנול (Phenoxyethanol) הוא חומר משמר אשר עלול לגרום לפגמים בפוריות וגירויים חריפים לעיניים ולעור.

אופטיפן (Optiphen) הוא חומר משמר שהרכיב העיקרי בו הוא פנוקסיתנול (ר' שורה למעלה) בשילוב עם Caprylyl Glycol.

Petrolatum / Mineral oil– תוצר נפט, הידוע גם כוזלין נוזלי או פרפין נוזלי (פארפינום ליקווידום). זהו המרכיב העיקרי בשמני תינוקות, קרמים ושפתונים סינטטיים. הוא מסרטן ובנוסף גם אוטם את העור ומונע אובדן לחות דרכו, מה שיוצר בהתחלה אשליה של תוספת לחות, אך למעשה, כולא רעלים בתוך הגוף ולכן עלול לגרום לאקנה והפרעות עור נוספות. בנוסף, הוא מונע מן העור את השמנים הטבעיים שלו ועל כן גורם להופעת בקיעים, יובש והזדקנות בטרם עת (מה שגורם גם להתמכרות מוגזמת לקרמים).  עלול לגרום לעיתים לתגובות אלרגיות חמורות. אין ספק שיותר זול להפיק חומרי גלם מנפט, מאשר לקום מוקדם בבוקר ולקטוף אלפי אגוזים, כדי להפיק מהם כמה קילוגרמים של חמאת שיאה...

 Isopropyl Myristate -  ממיס שומנים ולכן משמש בתכשירי קוסמטיקה להגברת החדירה לעור ובתכשירים נגד כינים הוא ממיס את שכבת השעווה המגינה על הכינה.  איזופרופיל מריסטאט עלול לגרום להופעת קומדונים (נקודות שחורות) ופצעוני אקנה.